Naujienos

Gripo epidemija

2019-02-06

Gripo epidemija paskelbta 2019 metų vasario 4 d. Visagino savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu  Nr. ĮV-E-33 „Dėl gripo epidemijos paskelbimo“. 
Pateikiame Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją apie gripą, elgesį gripo epidemijos metu, kaip neužsikrėsti arba neužkrėsti kitų. 
Kokie gripo simptomai?
Pandeminio gripo A(H1N1) simptomai panašūs į įprasto sezoninio gripo sukeliamus simptomus:
1.Karščiavimas;
2.Kvėpavimo takų infekcijos simptomai, pvz., kosulys ar sloga;
3.Gerklės skausmas;
4.Galimi ir kiti simptomai:
4.1.raumenų ir galvos skausmai;
4.2.šaltkrėtis;
4.3.nuovargis;
4.4.vėmimas ar viduriavimas (šie simptomai nėra įprasti sergant sezoniniu gripu, tačiau pasireiškia daliai sergančiųjų pandeminiu gripu).
 Retais atvejais sergant gripu gali išsivystyti sunkios komplikacijos, net jei nesergama jokiomis lėtinėmis ligomis.
Kaip užsikrečiama gripu? 
Pandeminiu gripu A(H1N1)v užsikrečiama taip pat kaip ir sezoniniu gripu. Jis perduodamas žmogaus žmogui:
1.oro lašeliniu būdu, kai sergantis žmogus kosi ar čiaudi;
2.netiesiogiai per aplinkos daiktus ar per nešvarias rankas, kai palietus sergančiojo kvėpavimo takų išskyromis užterštus daiktus, rankomis liečiama burna ar nosis.
Sveikatos priežiūros tarnybos rekomenduoja:
• Venkite kontakto su sergančiais žmonėmis.
• Sergantieji turėtų apriboti bendravimą su kitais žmonėmis. Sirgdami neikite į darbą ar mokyklą 7 dienas arba tol, kol nepasveiksite (priklausomai nuo to, kuris laikotarpis yra ilgesnis).
• Susirgę – neikite į viešumą, išlaikykite didesnį nei 1 m. atstumą nuo kitų žmonių, kad jų neužkrėstumėte.
• Pajutę pirmuosius gripo simptomus, kreipkitės į gydytoją, likite namuose ir laikykitės gydytojų nurodymų. Tai padės išvengti kitų žmonių užkrėtimo gripu.
• Venkite žmonių masinių susibūrimo vietų.
• Kosėdami, čiaudėdami prisidenkite burną ir nosį vienkartine servetėle; servetėles, kuriomis šluostėte nosį, išmeskite į uždaras šiukšlių dėžes ir nusiplaukite rankas.
• Dažnai plaukite ar dezinfekuokite rankas. Dažnas rankų plovimas ar dezinfekavimas padeda apsisaugoti nuo užsikrėtimo gripo virusu. Rankos plaunamos su muilu ir vandeniu, ypač nusikosėjus ar nusičiaudėjus. Plaunantis rankas nereikėtų skubėti – tai turėtų trukti ne trumpiau kaip dvidešimt sekundžių. Rankų dezinfekavimo priemonės, kurių sudėtyje yra alkoholio, sumažina riziką užsikrėsti gripu per rankas. Patariama vengti liesti rankomis akis, nosį ar burną, kadangi virusai dažnai plinta, kai žmogus paliečia ką nors, užterštą mikrobais, o po to liečia savo akis, nosį ar burną.
Ką reikia daryti, kad neužsikrėstume?
Siekiant apsisaugoti nuo užsikrėtimo ūmiomis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, taip pat ir gripu, yra rekomenduojamos kasdienės įprastinės priemonės. Stenkitės išsaugoti gerą bendrą sveikatos būklę, gerai išsimiegokite, būkite fiziškai aktyvūs, rūpinkitės psichine sveikata, valdykite stresą, gerkite daug skysčių ir valgykite visavertį maistą.
Stenkitės neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti gripo virusu. Virusai dažnai plinta, kai žmogus paliečia ką nors, kas užteršta mikrobais, o po to liečia savo akis, nosį ar burną. Čiaudint ar kosint aerozolio lašeliai arba gleivės iš nosies ir gerklės patenka ant aplinkos daiktų, pvz., stalų, knygų, durų rankenų. Žmogus gali užsikrėsti, jei palies tokius nors užterštus paviršius, o po to neplautomis rankomis palies savo akis, nosį ar burną. Įvairūs tyrimai rodo, kad patekęs ant įvairių paviršių gripo virusas gali išlikti gyvybingas ir juo galima užsikrėsti dar 2–8 val.
Ką daryti, kad sirgdami neplatintume viruso kitiems?
• Kosėdami, čiaudėdami prisidenkite burną, nosį vienkartine servetėle; servetėles, kuriomis šluostėtės nosį, išmeskite į uždaras šiukšlių dėžes ir nusiplaukite rankas.
• Dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač nusikosėję ar nusičiaudėję. Rankų dezinfekavimo priemonės, kurių sudėtyje yra alkoholio, taip pat efektyvios. Dažnas rankų plovimas padeda apsisaugoti nuo užsikrėtimo gripo virusu. Rankos plaunamos su muilu ir vandeniu arba valomos su dezinfekavimo priemonėmis, kurių sudėtyje yra alkoholio, ypač nusikosėjus ar nusičiaudėjus. Plaunantis rankas su muilu ir vandeniu nereikėtų skubėti – tai turėtų trukti ne trumpiau kaip dvidešimt sekundžių. Jei nėra galimybės naudotis muilu ir vandeniu, gali būti naudojamos rankų dezinfekavimo priemonės (servetėlės, želė), kurių sudėtyje yra alkoholio. Jei naudojama želės pavidalo rankų dezinfekavimo priemonė – rankas reikia trinti tol, kol jos liks sausos. Naudojant šias priemones vanduo nebūtinas, nes jų sudėtyje esantis alkoholis efektyviai sumažina rankų užterštumą gripo virusu.