Naujienos

Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centras apdovanotas prestižiniu verslumo apdovanojimu

2019-10-18

Spalio 16 d. Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centras apdovanotas  „Junior Achievement“ verslumo apdovanojimu Helsinkyje. Šiemet tokie apdovanojimai įteikti dviem Lietuvos mokykloms - Alytaus Putinų gimnazijai ir Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centrui. Mūsų centrui  Helsinkyje atstovavo ketvirtos gimnazijos klasės mokinys Deividas Alėjūnas (Rg-18) ir vizualinės reklamos gamintojo profesijos mokytoja Olga Mazniova. Sveikiname ir džiaugiamės jų sėkme.
Mokyklų verslumo apdovanojimai (The Entrepreneural School Awards) – penktą kartą vykstantis renginys, kuriame išrenkamos daugiausia verslumo iniciatyvų turėjusios, specialius išteklius moksleivių verslumo veiklai skyrusios, į šią veiklą vietos bendruomenę įtraukusios mokyklos. Apdovanojimai vyksta Europos mastu, iš šalies gali būti nominuotos tik dvi mokyklos. Apdovanojimo ceremonijoje Junior Achievemen dalyvavo 34-ios mokymo įstaigos iš 22-jų šalių, tai mokiniai  ir jaunuoliai nuo 5 iki 25 metų.
„Pelnėme apdovanojimą už mokinių verslumo įgūdžių ugdymą“, - sako Olga Mazniova, vizualinės reklamos gamybos profesijos vyr. mokytoja. „O šiuos įgūdžius ugdėme labai paprastai - mokiniai sugalvojo įrengti pabėgimo kambarius, o mano užduotis buvo padėti jiems tai padaryti. Buvo įsteigta mokinių mokomoji bendrovė „JUMANJI“, leidžiančią švietimo įstaigoje plėtoti realų verslą. Mūsų centro direktorius dr. Vytautas Petkūnas palaikė šią idėją, skyrė centro nenaudojamas patalpas, padėjo jas įrengti, teikė visokeriopą paramą bei pagalbą. Buvo įrengti du pabėgimo kambariai: vienas apie Harį Poterį, o kitas imitavo pavojų patekti į radioaktyviosios spinduliuotės zoną. Reikia ištrūkti per 60 minučių, o būtent tokiose situacijose pasireiškia komandinė dvasia ir išradingumas “, - pabėgimo kambarių esmę paaiškina vyr. mokytoja Olga Mazniova. 
„Prireikė šešių mėnesių, kol sukūrėme pabėgimo kambarius. Tuomet visus metus eksploatavome šiuos kambarius, po to mokiniai baigė savo verslą. Po metų mokinių mokomoji bendrovė „JUMANJI“ pakvietė visus savo akcininkus ir Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro bendruomenę į ataskaitinį susirinkimą. Buvo pristatyta MMB veikla, darbų pasidalijimas, tikslai, iššūkiai ir pasiekimai. Kiekvienas investavęs į MMB verslą, nupirkęs nors vieną akciją, atgavo savo pinigus ir dividendus. Taigi viskas buvo padaryta taip kaip turėtų būti realiame versle. Už tai mes buvome apdovanoti Helsinkyje. Esame labai dėkingi ekonomikos mokytojai Natalijai Kamskovai. Ši mokytoja mums labai padėjo įgyvendinti projektą “, - sako Olga Mazniova.
Mokyklų verslumo apdovanojimai (The Entrepreneural School Awards) – penktą kartą vykstantis renginys, kuriame išrenkamos daugiausia verslumo iniciatyvų turėjusios, specialius išteklius moksleivių verslumo veiklai skyrusios, į šią veiklą vietos bendruomenę įtraukusios mokyklos. Apdovanojimai vyksta Europos mastu, iš šalies gali būti nominuotos tik dvi mokyklos.Apdovanojimo ceremonijoje Junior Achievemen dalyvavo 34-ios mokymo įstaigos iš 22-jų šalių . 
„Mažais, bet užtikrintais žingsniais, drąsūs Lietuvos mokytojai ir mokyklų vadovai keičia jaunų žmonių gyvenimus. Veiklumas dar mokyklos suole padeda pažinti save, stiprina gebėjimus kurti santykį su bendruomene – mokytojais, tėvais, ir suprasti, kodėl šiandien turi mokytis išvestinių matematikos pamokose, sintezės apraiškų biologijos užsiėmimuose ar esė rašymo anglų kalbos pamokos metu. Per patirtį ir praktiką, kurią jauni žmonės įgyja verslumo ugdymo pamokose mes galime ugdyti XXI amžiaus kritinius gebėjimus, nuo kūrybiškumo iki kritinio mąstymo. Šie gebėjimai  būtini šiuolaikiniam, globaliai mąstančiam ir savo ateitį planuojančiam jaunuoliui“, – prieš apdovanojimus sakė „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.
Ji nuoširdžiai dėkojo ekonomikos ir verslumo mokytojams už pamokas, pertraukas ir savo laisvą laiką, skirtą mokiniams, o mokyklų vadovams – už palaikymą, padrąsinimą ir dėmesį mokytojams.   
Visaginiečių pasiūlymas – pamėginkite ištrūkti iš „radiacijos kambario“
Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro direktorius dr. Vytautas Petkūnas sakė, jog apdovanojimą mokyklai pelnė mokinių ir mokytojos iniciatyva, entuziazmas, užsidegimas verslumo ugdymo idėja, virtusi sėkminga „Junior Achievement“ programos moksleivių bendrove.
„Mūsų, kaip mokyklos, noras buvo susieti verslumo mokymą su profesijos mokymu. Didžioji dalis mokinių mūsų mokykloje pasirinkę vizualinės reklamos gamintojo profesiją. Taigi, dauguma mokinių meniški, kūryba jiems yra saviraiškos priemonė“, – sakė dr. V. Petkūnas.
Profesinio mokymo centras turėjo dalį nenaudojamų techninių patalpų, kuriose anksčiau stūksojo stambūs įrengimai. Pasidomėję, kokios pramogos šiuo metu yra jaunų žmonių mėgstamos, Visagino mokiniai kartu su mokytoja nusprendė įrengti šiose patalpose pabėgimo kambarius (patalpas, iš kurių gali ištrūkti tik išsprendęs tam tikrus galvosūkius – red. past.). Su šia idėja jie pasibeldė į direktoriaus duris.
„Mano požiūris į idėją buvo teigiamas. Supratau, kad vykdydami tokią veiklą jie tikrai galės išreikšti save, panaudoti savo kūrybines galias. Staiga pilko betono patalpos sužibėjo visom spalvom – viename pabėgimo kambaryje sukurti Hario Poterio tematikos galvosūkiai, o kitame – reikia išvengti radiacijos. Žinote, Visaginas, šalia buvo atominė elektrinė – taip ir gimė ta idėja. Tačiau radiacijos kambarys jau turi amžiaus cenzą, skirtas vyresniems mokiniams“, – sakė dr. V. Petkūnas.
Padedant technologijos ir verslo profesinio centro vadovybei, pabėgimo kambariai netrukus buvo užbaigti. Mokiniai daugelį vidaus rekvizito daiktų padarė patys, tačiau reikėjo įsigyti šiek tiek elektroninės įrangos.
„Moksleiviai įkūrė „Junior Achievement“ mokomąją bendrovę, netrukus gimė ir pavadinimas – „Jumanji“ (pagal vieno animacinio filmo, kurio herojai žaidė pavojingą stalo žaidimą, pavadinimą). Jie mokėsi visų verslo pradmenų, nuo A iki Ž ir kartu turėjo galimybę viską išbandyti praktiškai“, – sakė pašnekovas.
Pradėjus plūsti pirmiesiems lankytojams, reikėjo pasidalinti atsakomybėms ir nuspręsti, kaip kiekvienam bus atlyginama už jo darbą.
„Buvo metas, atrodo, pavasarį, kai į tuos kambarius ir patekti buvo sudėtingiau, trūko laisvų laikų. Moksleiviai važiuodavo iš aplinkinių miestų, miestelių ir, netgi iš kaimyninės Latvijos“, – pasakojo mokyklos direktorius.
Vasaros laikotarpiu pabėgimo kambarių veiklą teko nutraukti, nes moksleiviai išėjo vasaros atostogų. Šiuo metu verslas pamažu atgaivinamas.
Abiturientai norėjo dar šiek tiek pasimokyti.
V.Petkūnas pastebėjo, jog įkūrus pabėgimo kambarius moksleiviai pradėjo labiau tapatintis su savo mokymo įstaiga ir ja didžiuotis.
„Tai buvo realizuota jų pačių idėja. Moksleiviai pasijuto komanda. Jie dalyvavo įvairiuose renginiuose, parodose, ten, kur profesinio mokymo centras pristatydavo mokymo paslaugas, jie irgi būdavo su „Jumanji“ marškinėliais. Tapo savo mokyklos ambasadoriais“,– pastebėjo dr. V. Petkūnas.
Visagino profesinės mokyklos moksleiviai taip pat dalyvavo įvairiose „Junior Achievement“  mokomųjų mokinių bendrovių mugėse.
„Tai pakeičia identifikaciją su savo mokymo įstaiga. „Čia – MANO mokykla. Čia – MANO vystoma idėja“. Ir tampa gaila pabaigti mokslus – sako, „dar visai pasimokyčiau“, – juokiasi profesinio mokymo centro direktorius.
Pašnekovas pripažįsta, kad Visagine nėra daug galimybių reklamos dizaineriams, gamintojams, todėl didelė dalis mokyklos abiturientų nutarė tęsti mokslus didesniame mieste, įstojo į kolegijas.
„Na, o likusieji  mokytis gavo palikimą – egzistuojantį verslą, tik dabar turėtų neužmigti ant „laurų“. Viliuosi, kad atsiras ir naujų spalvingų idėjų, kurios vėl taps verslumo ugdymo praktinėmis pamokomis. Ką galėčiau palinkėti kitų mokyklų vadovams? Atpažinti mokinio polinkį, talentą ir leisti jam skleistis. Taip, matematinės, fizikinės, gramatinės žinios labai svarbu, bet atpažinus polinkį, galite padėti moksleiviui labai lengvai atrasti savo gyvenimo kelią. Profesinio mokymo centre mūsų mokiniai net negalvojo mokytis verslumo. Tačiau kažkam ši veikla įdėjo pirmąją plytą į būsimos karjeros kelią,“ – pokalbį užbaigė Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro vadovas.
Lietuvos Junior Achievement yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: mecenatas SEB bankas, strateginis poveikio investuotojas Moody‘s, strateginiai rėmėjai: „UPS“; „Coca-Cola HBC Lietuva“; „Narbutas“. Lietuvos Junior Achievement veiklą dalinai finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“ įgyvendinant projektą „Lietuvos Junior Achievement programų ir veiklos stiprinimas, efektyvumo didinimas“